poniedziałek, 13 września 2010

Lektura znakomita! (Czytelniczka znakomita - Alan Bennett)


"Czytelniczka znakomita" to mój tegoroczny prezent urodzinowy, który dostałam od osoby, którą także można nazwać Czytelniczką Znakomitą - od mojej przyjaciółki Ani. Anuś, ogromnie się cieszę, że mi się ta książka podobała, gdyż trochę głupio by było teraz napisać, że kupiłaś mi głupią książkę :) A tak lektura była udana, więc mogę sobie pisać spokojnie.

"Czytelniczka znakomita" to książka o pasji, dość późno odkrytej. Brytyjska monarchini któregoś dnia trafia na obwoźną bibliotekę... i zaczyna się. Nudzą ją przydługie spotkania, szkoda jej czasu na "uświetnianie swoją obecnością" kolejnego spotkania - ona, tak jak ja, woli sobie poczytać. Mało tego. W którymś momencie przestaje jej to wystarczać i postanawia napisać własną książkę.

I tyle, jeśli chodzi o treść, ale ja miałam ogromną frajdę czytając tę książkę. Przede wszystkim zawiera ona mnóstwo uwag o czytelnictwie i czytelnikach, np. taką, że czytanie jest samolubne, z czym ja się poniekąd zgadzam. Albo też taką, że czytanie jest bierne, w odróżnieniu od pisania i jeśli kiedyś zdarzy mi się spełnić jedno ze swoich marzeń, to wprowadzanie go w czyn zacznę od właśnie takiej konkluzji. Ponadto bardzo spodobało mi się stwierdzenie, że to nie jest tak, iż autor robi łaskę czytelnikowi, dzieląc się z nim tym, co mu w duszy gra. To czytelnik wyświadcza przysługę autorowi w chwili, kiedy decyduje się poznać jego dzieła. I tak dalej.

Książkę "Czytelniczka znakomita" stawiam na jednej półce z "Domem z papieru", "Księgą rzeczy utraconych" czy moim ulubionym "Przyślę panu list i klucz" i mam nadzieję, że to zestawienie samo w sobie stanowi rekomendację :)

A. Bennett, Czytelniczka znakomita, tłum. Ewa Rajewska, wyd. Media Rodzina, Poznań 2009, s. 112.

11 komentarzy:

 1. Książka wydaje się być bardzo ciekawa. A to stwierdzenie o czytelniku i autorze zawsze wydawało mi się takie, jak tutaj jest (ojej, coś dziwnie napisałam).
  W dodatku skoro tak gorąco polecasz... może kiedyś ;).

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawie się zapowiada:) i kto by pomyślał, że i o tym można książkę napisać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tyle dobrego o niej słyszałam, że muszę w końcu sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja ją ostatnio dorwałam na przecenie :D sasasa :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Alinko - polecam, gdyż książka jest znakomita: prawdziwa uczta :)

  Aneto - czasem mam wrażenie, ze że o wszystkim można :)

  Eireann - polecam :)

  Izusr - to świetnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Też wszystkim tę książkę polecam . Kupiłam ją też mojej mamie w prezencie. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. O, czytanie jest bardzo samolubne :) Ale czasem trzeba zrobić coś tylko dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. :) Fakt, rekomendacja bardzo przekonująca! Swoją drogą, z tym samolubstwem to święta prawda. Czytając mam gdzieś świat obok. Na tym to właśnie polega.To jest jedyna chwila,gdy robię coś wylacznie dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książeczka jest sympatyczna i świetnie mi się jej słuchało (miałam audiobooka i tę formę bardzo wszystkim polecam, bo czytała - cudownie - Anna Seniuk). Miły prezent urodzinowy. Nawet bardzo miły.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dlaczego ja tej książki jeszcze nie czytałam?! No pytam - dlaczego?! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tucha, pewnie jej nie masz. Tak jak ja :) Ale poszukam, bo uwielbiam książki o książkach.

  OdpowiedzUsuń