piątek, 31 grudnia 2010

A rok 2010 jaki był, każdy widzi - czyli podsumowanie :)

Pewnie większość Was w tej chwili szykuje się na BAL, ale są też tacy szczęśliwcy, którzy na żadną szaloną imprezę do rana się nie wybierają i mają teraz czas na czytelnicze podsumowanie roku :)

A zadowolona z siebie jestem ogromnie: przeczytałam dokładnie 132 książki, czyli o jakieś 30 więcej, niż w roku ubiegłym :)

Która z nich podobała mi się najbardziej? Uczciwie przyznaję, że nie wiem.

Z polskiej literatury ogromne wrażenie zrobiła na mnie "Łąka umarłych" Marcina Pilisa, "Koń Alechina" Kaspra Bajona oraz "Czas w dom zaklęty" Katarzyny Enerlich. Jednocześnie bardzo dobrze czytało mi się "Cukiernię pod Amorem", w którą wciągnęłam się i na której ostatni tom oczekuję z niecierpliwością. Nie mogę też zapomnieć o takich książkach jak "Fastryga" czy "Babol", no i oczywiście o "Piaskowej górze", którą czytałam na początku roku i z której to lektury wspomnienia już mi się nieco zatarły. Naprawdę jednak nie potrafię wybrać jednej najlepszej.

Z literaturą zagraniczną nie jest łatwiej. Chyba najbardziej wryło mi się w pamięć "Oczyszczenie" Sofi Oksanen, ale czy to była najlepsza książka w tym roku...? Nie wiem. Cały czas jestem pod wrażeniem "Drugiego spojrzenia", o którym pisałam wczoraj, mam w głowie obrazy z "Księgi rzeczy utraconych", zauroczył mnie język "Ogrodu wiecznej wiosny". Najlepszej jednak wskazać nie umiem.

Nie mam natomiast wątpliwości, która książka rozśmieszyła mnie najbardziej: "Brak wiadomości od Gurba" :) I bardzo się cieszę, że mam na półce "Lekką komedię".

Rozczarowania roku? Na pewno "Dzidzia" Sylwii Chutnik - to nie jest zła książka, ale miałam co do niej ogromne oczekiwania, które zostały zawiedzione. I jeszcze bardzo namęczyłam się nad "Intruzem", ale nie ma sensu się nad tym rozwodzić.

Plany czytelnicze na rok 2011? Czytać więcej starszych książek, nie tylko nowości (niestety, TA moja deklaracja zupełnie nie została zrealizowana). Poza tym obiecałam sobie, że sięgnę po autorów takich jak Nabokov, Dostojewski, Flaubert, Balzak - bo trochę wstyd znać tylko jedną, góra dwie książki tych autorów. No i postanowiłam przyłączyć się do TEGO wyzwania czytelniczego - lepiej późno, niż wcale :)

A w Nowym Roku życzę Wam wiele radości z czytania, odkrycia nowych, wspaniałych lektur i nowych, wspaniałych autorów oraz WSZYSTKIEGO SZCZĘŚLIWEGO! :)


AAAAA! Zapomniałam o "Szwaczce"! Przecież to była cudowna książka!

24 komentarze:

 1. Szczęśliwego Nowego Roku Skarletko kochana i mam nadzieję, że i mi uda się w przszłym roku dociągnąć do setki przeczytanych lektur, a jak nie to może na emeryturze...:))) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tusieńko - a ja mam jeszcze jedną Twoją książkę, z pół roku już ją trzymam, za co przepraszam: w styczniu odeślę! Heh, mnie się w tym roku chyba do setki nie uda już dobić, za dużo obowiązków...chyba, że zacznę czytać nowelki i sztucznie podniosę wyniki :)

  Pozdrawiam i wszystkiego dobrego już teraz, chociaż na emeryturze również! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję tylu przeczytanych książek! Wszystkiego dobrego w Nowym Roku. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję i oczywiście wzajemnie! Co by nam się...:)

  OdpowiedzUsuń
 5. wszystkiego dobrego w Nowym Roku :*

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkiego dobrego!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziewczyny, oczywiście wzajemnie! Wszystkiego naj, naj, naj! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnóstwo książek przeczytałaś! Dużo szczęscia w Nowym Roku!

  OdpowiedzUsuń
 9. Az włączyłam kalkulator- średnio 11 ksiązek na miesiąc... niesamowite.Życzę jeszcze więcej radości z tej cudownej,ksiazkowej pasji!

  OdpowiedzUsuń
 10. Gratuluje ilości przeczytanych książek, mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej :)
  Pozdrawiam i szczęśliwego Nowego Roku!

  OdpowiedzUsuń
 11. Imponująca liczba przeczytanych knig ! Podziwiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Szczęśliwego Nowego Roku 2011 :))

  OdpowiedzUsuń
 13. Na mnie też zrobiła ilość przeczytanych przez Ciebie książek - u mnie nie tak pokaźna, ale z przyczyn różnych bardzo mała ich ilość opisana. Mam nadzieję, że w 2011 będzie lepiej. Szczęśliwego Nowego Czytelniczego Roku :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wow, naprawdę imponujący wynik!
  Przy moim, Twój to prawdziwe mistrzostwo.

  Mam podobne odczucia jeśli chodzi o "Łąkę umarłych" - jest niesamowita!

  Na koniec pragnę Ci życzyć dużo szczęścia w Nowym Roku, serdeczności, miłości, wspaniałych lektur i dużo czasu na ich czytanie!

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Co do starych książek i autorów, to wlaśnie jestem w trakcie "Zapisków mysliwego" I. Turgieniewa. Wydanie z 1974 roku, pożółkłe kartki, podniszczona okładka. Czyta sie wyśmienicie! (w związku z wyzwaniem "Rosja w literaturze"):)

  OdpowiedzUsuń
 16. Aniu, wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Dziewczyny, bardzo Wam dziękuję za życzenia - Wy również przyjmijcie ode mnie serdeczne życzenia!
  Z liczby przeczytanych książek jest dumna, ale w tym roku raczej już nie powtórzę tego wyczynu, chociaż... kto wie! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Sama napisałam właśnie podsumowanie, a teraz ruszam poczytać, co u innych - o proszę, też podsumowanie :)
  Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

  OdpowiedzUsuń
 19. Agnes - już zaglądam do Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Szczęśliwego Nowego Roku!
  Bardzo ciekawe podsumowanie. Życzę Ci wielu wspaniałych lektur w nadchodzących miesiącach.

  OdpowiedzUsuń
 21. Podsumowania nie są łatwe. Moje odłożyłam do poniedziałku, czyli nie pozostało mi wiele czasu ;) Gratuluję imponującej liczby przeczytanych książek. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Witaj:)
  Przeczytałam podsumowanie roku. Też siedzi we mnie "Piaskowa góra". Ostatnio przeczytałam drugą część "Chmurdalie" Bardzo polecam! Zazdroszczę Ci czytania. Bywałam tu wcześniej i pewnie zostawiałam komentarze ale jako anonim. Jeśli masz ochotę przeczytać moje podsumowanie roku to zapraszam w gościnne progi mojego bloga:) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń