niedziela, 15 grudnia 2013

Na kozetce u seksuologa (Pan od seksu - Zbigniew Lew-Starowicz)

Tytuł: Pan od seksu
Autor: Zbigniew Lew-Starowicz
Wydawnictwo: Znak Literanova
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 235

Zbigniew Lew-Starowicz - któż nie zna tego sympatycznego Pana, który bardzo często wypowiada się w mediach na tematy związane z seksem?

Po jego autobiografię sięgnęłam z czystej ciekawości i spodobało mi się już pierwszych kilka zdań:

Prędzej czy później na każdym spotkaniu towarzyskim musi pojawić się temat mojej pracy. "Ty jesteś teoretykiem, a ja praktykiem" - mówią standardowo panowie. Uśmiecham się grzecznie, również standardowo, ale nie przedstawiam ani żadnych statystyk, ani nie bronię swojego dobrego imienia - bo to trochę śmieszne. Rozumiem mechanizm rywalizacji - mężczyźni przecież ciągle muszą ze sobą współzawodniczyć w pracy, na polowaniu i przy stole, a seksuolog zajmuje się dziedziną, która dla panów jest szczególnie żywotna, jest więc dla nich sola w oku. 

I powiem to od razu: mimo zapowiedzi na okładce, że jest to biografia osoby, która w swoim gabinecie przyjmowała polityków i mafiosów, która sztuki kochania uczyła w wojsku i w PGR-ach i która spotkała się chyba ze wszystkimi możliwymi problemami dotyczącymi sfery intymnej - sensacji w tej książce nie znajdziecie. Gdybym miała określić ją jednym słowem, byłoby to słowo "taktowna". Wydaje mi się to zresztą zupełnie normalne, byłabym bowiem mocno zdziwiona, gdyby nagle osoba, której pacjenci zwierzają się ze swoich najbardziej intymnych doświadczeń i którą obowiązuje przecież tajemnica zawodowa, nagle zaczęła operować nazwiskami i szczegółami. Sensacyjna więc ta książka na pewno nie jest.

Mało w niej również o życiu prywatnym "pan od seksu". Owszem, opowiada o swoim dzieciństwie, latach spędzonych na uczelni wojskowej, o pierwszych pracach i pacjentach (bardzo ogólnikowo, oczywiście), ale o życiu osobistym Lwa - Starowicza nie ma prawie nic. Dwie żony, dwie córki, których imion nie podaje, troszkę o tym, jak spędza wolny czas. Głównym tematem tej książki jest jego praca, seksuologia, podejście Polaków do seksu. To dobrze? To źle? Nie wiem, wszystko zależy od oczekiwań, z jakimi przystąpi się do lektury.

Mnie czytało się ją bardzo dobrze, właśnie dlatego, że nie jest to lektura nastawiona na szokowanie i skandal. Sam Lew-Starowicz jawi się jako osoba pracowita jak mrówka (odsyłam do Wikipedii, jeśli chcecie zweryfikować ten pogląd) i prawdziwy profesjonalista w swojej dziedzinie. Swoją drogą, obejrzyjcie uważnie ten teledysk zespołu Kombi... dla mnie było to spore zaskoczenie :)12 komentarzy:

 1. Też ostatnio czytałam "Pana od seksu" i bardzo mi przypadła do gustu właśnie ta taktowność, przyzwoitość i wyczucie. Dla mnie zaskoczeniem było to, z jaką naturalnością pan Starowicz łączył wojsko, Kościół i pracę. Doceniam też świetny pomysł z wmawianiem nachalnym ludziom, że jest własnym bratem bliźniakiem:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytuję biografii, ale brzmi dosyć ciekawie :) Plusem jest to, że nie ma szokować, a pokazać życie profesjonalisty :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś takiego! Lew-Starowicz w tym teledysku!

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam w Matrasie i nawet miałam ochotę kupić, ale nie pozwoliły mi na to fundusze ; ) Ilość zakupionych książek - prezentów, była w tym roku tak ogromna, że całkowicie się wypompowałam. W każdym razie mam ochotę przeczytać, m.in. dlatego, że lubię biografie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie to mi się podoba w tym człowieku - on o seksie mówi normalnie - bez nadęcia, ale i bez wulgarności. Po prostu taktownie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tych pierwszych kilka zdań również mi się spodobało, wydaje się, że lektura powinna być całkiem przyjemna, no i ciekawa. Jak książka trafi w moje ręce, to nie omieszkam się przeczytać, tym bardziej, że lubię biografie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi bardzo ciekawie, z chęcią to przeczytam, tylko jeszcze nie wiem kiedy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna książka :D przeczytałam ją z przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka genialna, zresztą zawsze Starowicza czyta się świetnie, czy w wywiadzie, felietonie- przemawia do czytelnika, jestem wielka fanką Pana Starowicza! Co mnie ujęło,że nikogo nie oceniał , nie krytykował, pisał o wszystkich przypadkach klinicznych i ciężkich sprawach,gdzie był jako biegły w sprawach pedofilskich, odniosl się krytycznie tylko do jednej osoby- do Wojciecha Cejrowskiego :)))))

  OdpowiedzUsuń
 10. skorzystam nie raz z Twoich opinii dzięki

  OdpowiedzUsuń
 11. Już przeczytałam i wracam regularnie do mojej ostoi prawdy, tej krynicy mądrości. Dziękuję, Profesorze, że odmienił Pan moje życie!

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja też cenię Pana Starowicza, za sposób w jaki rozmawia z czytelnikiem o seksie. Znam kilka innych jego książek i szczerze polecam np. tę vademecum sztuki miłosnej

  OdpowiedzUsuń